Brezilya Kahvesi pürüzsüz ve meyveli, zengin ve aromatiktir. Kahve sevenler sürekli gelişen Brezilyalı kahve endüstrisi tarafından üretilen fasulye, mevcut  karmaşık lezzet katmanları açıklamak için farklı yollar buluyorlar.

Brezilya kahvesi dünyadaki en iyi kahve olarak kabul edilir ve dünyadaki tüm kahvelerin üçte birini tüketir. Bu sabah tadına baktığınız latte, taze olarak öğütülmüş Brezilyalı fasulye topluluğundan yapılmış iyi bir ürün.

En iyi yanı, küresel olarak 127 ülkeye ihraç edilen Brezilya’da üretilen kahvelerin sadece lezzetli değil, aynı zamanda etik olmasıdır.

Brezilyalı kahve üreticileri, elle ekilen fasulye ile plantasyonlarının farklı bölgelerindeki ağaçları ileri teknolojiyi kullanarak izlemek için büyüyen sürece getirdiği bakım düzeyiyle ünlüdür.

Kendilerini Brezilyalı kahve avcısı ve kahve nerd Hugo ilan ettikleri “burada doğayı önemsiyorlar” diyor. “Kahve ağacına koyduğumuz her şeyi bilmek çok önemlidir.”

Ülke genelindeki çiftçiler, fasulye neredeyse 300 yıl önce ilk fasulye ekildiğinden beri endüstrinin uzunca bir yol aldığını kanıtlayan organik işlemlere ve adil ticaret politikalarına bağlı. Sektör, sonuçta bulunan bitkilerin lezzetli olabilmesi için sürdürülebilir olmasını sağlayarak, ülkenin 13 ayrı kahvesi bölgesinde arazi ve iklim değişiklikleri dikkate alan dikkatli tarım yönetimine bağlı.

“Her bölgenin bir ihtiyacı var, bir özelliği var ve farklı kültürel uygulamalara ihtiyaç duyuyorlar”

Boa Esperança bölgesinden kahve üreticisi André Luiz Reis’e göre: “Brezilya kökenli çiftçiler iki ana tür fasülye arabica ve robusta üretiyor ancak her biri ülkenin farklı kahve bölgelerinde yetişen farklı lezzetleri alıyor.”

“Brezilya’da farklı kahveleri tadabilirsiniz çünkü çok büyük bir ülke” diyor Hugo. Meyveli kahve, çiçek kahvesi, çikolata kahvesi alabilirsin. “

Kahve içkilerinin lezzetini gerçekten tadmak için Brezilyalılar genellikle siyah bir içecek veya sık sık süt içiyorlar ve her sene kişi başı 80 L içiyor ve talep büyümeye devam ediyor.

Neyse ki Brezilya’daki kahve endüstrisi bu talebi karşılamayı başarıyor. Brezilya’da kahve üretimi artmaya devam ediyor; 2015/16 hasatında 45.6 milyon 60 kg’lık kahve poşeti bir önceki yıla göre 44.21 milyon torbadan yükselmiştir.

Brezilya kahvesi üretimine çok dikkat ve özen gösterildiğinde, özellikle popüler ve meşgul olan çiftçiler tarafından yetiştirilen fasulye kullanmak konusunda sabırsızlanan kahve içenlerinin popülaritesinin artmaya devam etmesi şaşırtıcı değil.