Kahve Bloğu

Okuyorsunuz

Filtre Kahve Rehberi: Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır?

Kahve Bloğu

Pratik Bilgiler

Filtre Kahve Rehberi: Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır?

Evde film izlerken ya da dostlarınızla sohbet ederken size eşlik edebilecek en leziz tatlardan olan filtre kahve hakkında çok daha detaylı bilgi edinmek ve bu eşsiz kahveyi en ideal şekilde hazırlamak için yazımızı okumaya devam edin.Birbirinden lezzetli filtre kahveler hazırlamak için uygulayabileceğiniz farklı teknikler bulunur. “Filtre kahve nasıl demlenir?” konusunu tam olarak öğrendiğinizde, hem damak tadınıza uygun hem de yoğun aromalı farklı kahveler hazırlayabilirsiniz.

Demlemeden önce kahvenizin taze olduğundan emin olun ve satın aldığınız tüm kahveleri hava almayacak kavanozlarda saklayın.

Filtre Kahve Nedir?

3. nesil kahvecilik trendiyle çok daha popüler bir hale gelen filtre kahve, evlerin ve kafelerin yanı sıra ofislerde ve çeşitli çalışma ortamlarında da sıkça tüketilir. En temel ifadeyle filtre kahve, öğütülen kahve çekirdeklerinin sıcak su ile buluşup demlenmesi sonucunda meydana gelen bir kahve çeşididir. Filtre kahve adının verilmesinin sebebi ise, kahvenin filtre kahve kağıdı ya da metal filtreden süzülüp posasından ayrılması ve içilebilir hale gelmesidir. Filtre kahve demleme işleminde süzülme de olduğu için, çok daha akışkan ve berrak bir kıvama ulaşılabilir.

Demleme işleminden önce kahvenin üstüne tamamını ıslatacak kadar su döküp 30 saniye beklemeniz, çok daha lezzetli ve aroması ön plana çıkan kahveler hazırlamanızı sağlayacaktır.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

  • Filtre kahve hazırlamak için kullanabileceğiniz pek çok farklı yöntem bulunur. Kullanacağınız ekipmanları ve yöntemi ihtiyaçlarınıza, harcayacağınız zamana, damak tadınıza ve bütçenize göre belirleyebilirsiniz. Filtre kahve yapmak için sıkça kullanılan ekipmanlar arasında; French press, filtre kahve makinesi, hario v60, filtre kahve demliği, chemex, aeropress ve syphon yer alır.
  • Filtre kahve French press ile yapılacağı zaman öncelikle doğru bir filtre kahve ölçüsü belirlemek gerekir. French press içerisine her bir kişi için ortalama 15 gram kadar kalın öğütülmüş kahve koyabilirsiniz. Üstüne her bir kişi için 300 ml kadar sıcak su ekledikten sonra 4 dakika demlenme süresinin ardından kahveyi press’leyip içime hazır hale getirebilirsiniz.
  • Kahvenizi hazırlarken kullanacağınız filtrenin çeşidi de oldukça önemlidir. Metal filtre; French press, American press, kimi filtre kahve makineleri ve bodum dripper ile birlikte kullanılabilir. Kağıt filtre; V60, chemex, kimi filtre kahve makineleri ve aeropress ile kahve hazırlanacağı zaman tercih edilir. Bez filtre ise yalnızca syphon ile hazırlanan kahvelerde kullanılır. Bahsettiğimiz her bir filtre kahveye farklı lezzet, aroma ve yoğunluk katar. Bunun yanı sıra kullanım sıklığı, maliyeti ve kullanım kolaylığı da değişkenlik gösterir.
  • Özellikle yoğun bir tat arıyorsanız, kahvenizi metal filtre ile demleme yoluna gidebilirsiniz. Bu yöntemde kahve kağıt filtre kadar iyi süzülmediği için parçacıklar ve yağlar kahve içerisine karışır. Böylece gövdeli ve yoğun bir içim sunar. Kağıt filtreyle ise ufak parçalar ve yağlar tutulduğu için az gövdeli ve berrak bir içim ortaya çıkar. Bez filtreler, kağıt filtrelerle benzer bir filtreleme özelliğine sahip olsalar da kahvede doğal yağ çok daha az geçer.
  • Kullanım açısından ise, metal filtrelerin her kullanımın ardından yıkanması gerekir. Bu nedenle bir miktar zahmetli olabilir. Kağıt filtre ise her demlemeden sonra posayla beraber çöpe atıldığı için bir hayli pratiktir. Ancak bunun ekstra maliyete yol açtığını da unutmamak lazım. Bez filtre ise aralarındaki en zahmetli ekipmanlardan bir tanesidir. Çünkü her bir kullanımın ardından özel sabunu ile su içinde bekletmeyi gerektirir. Farklı sabun ya da çamaşır suyu kullanmak malzemeye zarar verdiği için filtreyi kullanılamaz hale getirir. Bu yüzden bez filtre kullanmak istiyorsanız, özel bir bakım uygulamanız gerekeceğini de unutmamalısınız.

Filtre kahve ne kadar sürede tüketilmeli?” sorusunun cevabı ise “Mümkün olan en kısa sürede!” olacaktır. Çünkü bayat kahve çekirdekleri kahve zevkini bir anda silip atabilir. Bu yüzden kahveyi uzun süre saklayabilmek için, çekirdek halindeyken saklama yoluna gidebilir ve bunun için de ışık almayan cam kavanozun içinde saklamanın yanı sıra dondurmayı deneyebilirsiniz.

BUNLARA DİKKAT

Hazırladığınız filtre kahvenin lezzetli ve damak tadınıza uygun olması için, seçeceğiniz kahvenin iyi çekirdeklerden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Damak tadınıza uygun kahve çeşidini bulabilmek için birkaç farklı aromayı denemeniz gerekebilir.

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?

  • Her ne kadar kahvenin insan sağlığına çeşitli faydaları bulunduğu dile getirilse de, tüm gıdalarda olduğu gibi kahveyi de fazla tüketmemenizde fayda var. Bu yüzden gün içerisindeki kahve tüketiminizi kontrol altına almak daha doğru olacaktır. Bilindiği üzere kahvenin içinde bolca kafein bulunur ve bu madde metabolizmanın hızlanmasına yardım edebilir.
  • Filtre kahvenin faydaları arasında kilo kontrolü sağlamak da bulunur.
  • Bunun yanı sıra filtre kahve, hazır kahveler gibi suda çözünmediği için çok daha doğal bir formdadır. Yani kimyasal işlemlerden geçirilmez. Dolayısıyla kahve tüketiminde doğallıktan yana olanlar için ideal bir seçenek olabilir.
  • Filtre kahve, içeriğindeki yüksek kafein nedeniyle enerji verici bir etkiye de sahiptir. Özellikle yoğun bir okul ya da iş hayatı olan kişiler için yorgunluk veya odaklanma problemiyle başa çıkabilmek adına etkili olabilir. Aynı zamanda sabahları ayılma sorunu yaşıyorsanız, gün içerisinde yeterli miktarda filtre kahve tüketerek zor geçen sabahları çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Yine de kahve tüketiminizi kontrol altında tutmayı ihmal etmemeli ve kesinlikle aşırıya kaçmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.