Bir kahvenin Dünya’da ki en iyi kahve olmasında bir çok faktör rol oynamaktadır. Bulunduğu yer, sıcaklık, aldığı yağış miktarı, bölgenin mevsimsel nemi vs gibi. En iyi kahve üretimi için genel kanı bol miktarda yağmur, ortalama 21°C sıcaklık, iyi drene edilmiş ve besin açısından zengin topraklar gibi kriterler başta gelmektedir.

Düşük irtifalarda büyüyen ağaçlar yıl boyunca kahve meyvesi üretiyorlar, ancak bu, sert, yüksek kafeinli ve yalnızca kitlesel üretilen ticari kahveler için uygundur. Dağlarda, her kahve ağacı daha az meyve üretir, bu da daha lezzetli ve buna uygun olarak pahalıdır.

Aşağıdaki 5 ülke en kaliteli kahve üretiminde başı çekmektedir.

Brezilya

Brezilya, dünyanın en büyük kahve üreticisidir ve tüm kahvenin yaklaşık üçte birini üretmektedir. Bunların çoğu düşük kalitededir, ancak en iyi kahve çekirdeklerinden bazıları da Brezilya’dan gelir. Brezilya kahvesi, genelde 600 ila 1200 metrelik yüksekliklerde yetiştirilmektedir. Bahia ve Bourbon Santos, ülkenin en ünlü kahve çekirdekleridir. En iyi kahveyi yetiştiren bölgeler, tepelik Mogiana ve Sul Minas ile Cerrado’nun yüksek yaylalarıdır.

Ülkenin en büyük kahve üreticilerinden biri olmasının yanı sıra Brezilya, dünyadaki en iyi kahveyi yapan ülkeler listesinde de yer alıyor. Brezilya kahvelerinin asiditesi düşük, tatlı, yuvarlak ve mükemmel tatlara sahiptir. Ayrıca, Brezilya kahvesi çoğunlukla kuru işlenir. Bu, ilk önce meyvenin içinden kurutulduğu anlamına gelir. Bu meyvenin tatlılığının çoğunun bardağa taşınmasını sağlamaktadır. Brezilya en kaliteli kahve üretiminde 5. sırada yer almaktadır.

Endonezya

Endonezya, adalarından biri olan Java’nın meşrubatla eş anlamlı hale geldiği ünlü bir kahve üreticisidir. Dünyanın en büyük Robusta kahve üreticisi olarak, kalitenin çoğu yüksek değil. Ancak, Arabica kahveleri Endonezya kahve çekirdeklerinin % 10’unu oluşturur ve en iyileri arasında yer almaktadır.

Endonezya’nın dünyanın en büyük dördüncü kahve üreticisidir, diğer faktörlerin yanı sıra bölgedeki kahvenin işlenmesinin benzersiz yolu nedeniyle, dünyadaki en iyi kahveyi yapan ülkeler listesinde yer almaktadır.

Sumatra Mandheling, ülkenin en popüler kahve çekirdeklerinden biridir. Sumatra adasında yetiştirilen, çikolata ve meyan kökü ile karışık ve ağır bir kahvedir. Endonezya en kaliteli kahve üretiminde 4. sırada yer almaktadır.

Guatemala

Alman göçmenler, 19. yüzyılda Guatemala’nın kahve mahsulünü yetiştirmek konusunda ciddi çaba gösterdiğinden beri, bu ülke Latin Amerika’da en iyi kahveleri ile bilinir. Antigua’nın sömürge kenti çevresindeki dağlık alan, baharat, duman, çiçek ve çikolataları ile tanınan aynı isimli bir kahve üretmektedir.

Guatemala kahvesinin bu lezzet karakteristiği, dünyanın en iyi kahvelerine sahip olan ülkeler listesindeki yerini sağlamlaştırıyor. Ülkedeki çiftçiler, Atitlan Gölü havzasında kooperatiflere sahiptir ve en iyi kahvelerin bazılarını yetiştirmek ve çiftliklerinin daha iyi yönetilmesini sağlarlar.

Bölgedeki en iyi kahve çekirdeklerinden biri de Guatemala Huehuetenango kahvesidir. Guatemala Dünya’da ki en iyi kahve üretimi açısından 3. sırada yer almaktadır.

Tanzanya

Tanzanya da kahvesiyle ünlüdür. Tanzanya’nın Kenya sınırına yakın, Kilimanjaro Dağı’nın eteklerinde yer alan bölge, Tanzanya Peaberry kahvesi üretiyor. Bu çeşit, Kenya kahvelerinden daha az asitliğe sahiptir. Yuvarlak, küçük peaberry çekirdekleri, oval kahve çekirdeklerinden daha zengindir. Bu nadir peaberries toplam verimin sadece % 10’unu oluşturur ve el ayrımı gerektirir.

Etiyopya

Kahve ağaçları Arabica ve Robusta olmak üzere iki ana tipte gelir. Arabica daha lezzetli tatlar sunuyor. Robusta ağacı daha serttir ve sert çekirdekleri olur. Etiyopya, Arabica toprakları ve kahve üretiminin kökeni. Afrika’nın en büyük Arabica ihracatçısı olan Etiyopya, kahve üretiminde 12 milyon kişiyi istihdam sağlıyor. Yirgacheffe bölgesi, bilenler tarafından ödüllendirilen çeşitli çekirdekler üretir.

Ülkenin en popüler kahvesi Ethiopia Yirgacheffe’dir. Etiyopya’nın yüksek kalite ve ayırt edici lezzetinden dolayı oldukça popülerdir. En iyi kahve üretiminde 1. sırada yer alır.