Her sabah kahve içiyorsanız, dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca kahve hayranından birisiniz. Her gün 2,25 milyardan fazla kahve fincanı tüketiliyor ve bu da ne kadar popüler olduğunu kanıtlıyor. Bu kafeinli içecek hakkında ne kadar şey biliyoruz?

Güçlü Kahve Diye Bir Şey Yoktur: Kahvenin gücünü değerlendirmek imkansız. Kahve birçok farklı parametre ile değerlendirilmektedir.

Kahve İçin Doğru Zaman: Yenilenmiş hissetmek için kahve içiyorsanız, doğru zamanı seçmeniz gerekir. Zamanı vücuttaki kortizol seviyesine göre belirleyebilirsiniz. Çoğu insan 8:00 ile 09:00 arasında yüksek bir kortizol seviyesine sahiptir, bir sonraki zirve 12.00 ile 13.00 arasındadır; ve sonuncusu saat 17:30 – 18:30. Yorgunluğa başladıktan sonra kahve içmek daha iyidir. Son zirveden sonra, o gece uyuyabilmek için tekrar kahve içmek tavsiye edilmez.

Kahve İlaçlarla Etkileşime Girebilir: Alman bilim adamları, kafein ve analjezik arasındaki etkileşimin etkilerini artırdığını keşfetti.

Kahvenin Etki Süresi: Saat 9:00 da bir fincan kahve içiyorsanız, sisteminizde sadece 100 mg kahve kalacak. Ancak, öğleden sonra 3: 00’dan sonra içerseniz, geceye kadar yenilenmenize yardımcı olabilir.

Taze Kahvenin 15 Dakika Ömrü Var: Taze kahve çekirdeklerini öğütürseniz, onu yalnız bırakmayın, aksine 15 dakika içinde içmeyi deneyin. Bu süreden sonra, lezzetini, tadını yavaş yavaş kaybeder ve bu kez farklı kahve türlerinden ayırt edemezsiniz.

Kahve Nasıl Üretilir: Ortalama olarak 1 kilogram kahve üretmek için 2 ağaç hasat etmelisiniz. Bir kahve ağacının hasat edilme erişkinliğne yetişmesi için 3 sene geçmektedir.

Kahve, Spor Yapma Sonuçlarını Etkiler: Kafein vücuttaki adrenalin seviyelerini arttırır ve yağ asidini adipoz dokudan arındırır, bu da antrenman veya egzersiz yapmadan önce kahve içenlerde en iyi sonuçlara yol açar.

Kahve İlk Zamanlarda İçilmezdi, Yenilirdi: Kahve meyveden üretildiğinden, başlangıçta içecek olarak kullanılmamasına şaşmamak gerek. Afrika halkı, bir çeşit macun yapmak için hayvan yağını öğütülmüş kahve meyveleriyle karıştırdı. Enerjiyi elde etmek için bir top yapıp yerlerdi.

Kahveyi Kavurmak Kafein Miktarını Etkilemez: Birçok insan kavrulmuş olan kahvelerde tadın daha güçlü olduğunu ve kafein miktarını arttırdığını düşünür. Ancak kahve kavurması içindeki kafein miktarını etkilemez, seviyeler aynı kalır. Kavurma sırasında, nem, kahve çekirdeğinden buharlaşarak daha büyük görünmelerini sağlar.

Fazla Kahve İçmek Kilo Aldırır: Kahve, şeker ve şekerlemelerin daha fazla canlanmasını sağlayan kortizol hormonunu zorlar. Ayrıca, kafein bizim uyku döngümüzü bozar, bu nedenle ertesi gün daha az enerjik issedebiliriz.