Kahve Nasıl Yetiştirilir?

Kökboyasıgiller familyasından olan kahve sıcak, bol yağışlı ve don olayının gerçekleşmediği iklimlerde yetiştirilir. Nemli ortamı sever. Soğuk havada ağaç yaşayamaz ve ölür. Ani hava değişimi de ağaca zarar verir. Kahve ağacının en iyi yetişme ortamı bol yağışın olduğu tropik bölgelerdir. Kahve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ve içecek olarak tüketilmesi Arabistan’da başlar. Kahve tüketimi hızla yayılır. Günümüzde ise en önemli kahve üreten ülke Brezilya’dır.

Ekimi

Kahve ağacının çiçekleri beyaz ve hoş kokuludur. Kırmızı meyvesinin içinde iki çekirdek barındırır. Kahve çekirdeği dikildikten 3 yıl sonra meyve vermeye başlar. Uzun ömürlü ağaçlardır. İklim koşulları uygun olursa 40 yıl yaşar ve 40 yıl boyunca meyve verir. Kahve ağaçları 10 metreye kadar uzayabilir. Kahve çekirdekleri fideliklerde ve geniş yataklarda dikilir. Filizlendikten sonra saksılara yerleştirilir. Düzenli olarak sulanır, sıcak ve güneşli havada yetiştirilir. Fideler asıl toprağa geçirilirken hava yağışlı olmalıdır.

Bakımı

Kahve ağaçları dikilirken toğrağın nemli olmasına özen gösterilmelidir. Kahve ağaçları çok uzadığında meyvelerin toplanması zorlaşır. Bu yüzden kahve ağaçları büyüme aşamasında sık sık budanır.

Hasadı

Kahve çekirdekleri parlak ve koyu kırmızı olduğunda hasat edilmelidir. Olgunlaşmış meyveler çoğu ülkede elle toplanır. Bu yüzden kahve hasadı zor ve güç isteyen bir iştir. Meyveler toplanınca bozulmaması için hemen işlenmelidir.