Menengiç Kahvesi

Kahve Sevenler İçin Kahve Demleme Teknikleri.

Kahve tutkusu olan ve evinde, ofisinde kahve demleyen insanlar için demleme yöntemleri hakkında kısa bilgiler vereceğim.

1) Syphon ile Kahve Demleme Tekniği

Madame Vassieux tarafından icat edilen, altta oval ve üstte kupa şeklinde iki sürahiye sahip olan metot venturi valfi ile birbirine bağlanıyor ve alttan ısıtılarak demleniyor.

Demleme Oranı: 1:15 (66g / 1 litre)

Öğütme Seviyesi: Orta

Porsiyon: 1 büyük veya 2 küçük kupa

 • 22 gram kahve ağütünüz
 • 330 gram suyu kaynatınız ve Syphonun alt sürahisine dökünüz
 • Sonrasında Syphonun üst sürahisinin içerisine bez  filtreyi takınız ve sonrasında üst sürahiyi alt sürahinin üzerine bol kalacak şekilde yerleştiriniz. Isı kaynağını Syphonun altına yerleştiriniz
 • Su kaynamaya başladığında bol kalacak şekilde yerleştirilen üst sürahiyi düzeneğe sıkıca sabitleyiniz. Bu işlemi erken yapmamak önem arz ediyor çünkü erken yapılması durumunda üst sürahiye geçmeye başlayan su soğuk olabiliyor.
 • Kaynayan su hızlıca üst sürahiye geçmeye başlayacaktır. Geçiş sırasında filtre yerinden oynayabilir, bir kaşık yardımıyla filtrenin ortada kalmasını sağlayabilirsiniz
 • Su üst sürahiye geçince ısı kaynağının yoğunluğunu azaltınız tam olarak kapatmayınız
 • Sonrasında kahveyi üst sürahiye ekleyiniz ve iyice karıştırınız
 • 30 saniye bekledikten sonra tekrardan karıştırınız
 • 60 saniye daha bekledikten sonra ısı kaynağını tamamen kapatınız ve kahvenin filtrelenerek alt sürahiye geçmesine izin veriniz
 • Kahve alt sürahiye geçer geçmez hemen servis ediniz. Alt sürahi ısı kaynağından dolayı çok sıcak olacağından uzun süre bekletmeniz durumunda kahveye zarar verecektir

2) Mokapot ile Kahve Demleme Tekniği

Alfonso Bialetti tarafından geliştirilen bu yöntemle kahvenin alttan ısıtılarak basınç yardımıyla demlenmesi sağlanıyor.

Öğütme Seviyesi: Espresso’dan biraz daha büyük

Porsiyon: 2 kişilik

 • 20-22 gram kahveyi espresso için öğütme derecesinden biraz daha büyük olacak şekilde öğütünüz.
 • Suyu kaynatarak Mokapotunuzun alt kısmına doldurunuz.
 • Moka Pot’un sepetini öğüttüğünüz kahve ile doldurunuz. Hafifçe sallayarak kahveyi sepete eşit şekilde dağıtınız ve Moka Pot’un alt kısmına yerleştiriniz.
 • Moka Pot’un üst kısmını alt kısmına çevirerek monte ediniz.
 • Moka Pot’u orta derecedeki gaz ocağına yerleştiriniz.
 • Moka Pot’un alt kısmındaki su kaynama derecesine geldiğinde oluşan basınç kahveyi alt taraftan üst tarafa yavaşça geçirecektir. Eğer kahve çok hızlı şekilde yukarıya geçmeye çalışırsa suyunuz çok sıcak (bu durumda gaz ocağın ısısını düşürünüz), fıkırdı çıkararak çok cılız bir şekilde yukarıya çıkıyorsa suyunuz olması gerekenden soğuk demektir, bu durumda ise ocağın ısı derecesini artırınız.
 • Moka Pot’unuz ıslık sesi gibi bir ses veya kaynama sesi çıkarmaya başlasığında kahveniz hazır demektir. Kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz.

3) French Press ile Kahve Demleme Tekniği

1850 yılında Fransa’da icat edilmesine rağmen patenti 1929 yılında İtalyan tasarımcı Attilio Calimani tarafından French Press kahve demleme yöntemi kuşkusuz evde kahve demlemek için en pratik yöntemlerden biri.

Ön bilgi:

Demleme Zamanı: 4 dakika
Bardak: 2
250 Gramlık Escobar Coffee Paketi: 16 Bardak
Öğütme Seviyesi: Orta – büyük arası
Tadım Karakteristikleri: Hafif içim

Gerekli Ekipman:

* French Press
* Escobar Coffee (miktar ölçek kılavuzunda belirtilmiştir)
* Su ısıtıcı
* Kaşık
* Öğütücü (tavsiye edilen)
* Tartı (tavsiye edilen)
* Zaman Ölçer
* Bardak
* Su (miktar ölçek kılavuzunda belirtilmiştir artı durulama)

Demlemeden Önce:

* French Press’inizin iyice temiz olduğundan emin olunuz. Filtrede son kullanımdan kalan kahve taneleri kahvenizin tadını acı yapacaktır.
* En iyi sonucu alabilmek için kahve çekirdeklerini öğütülmemiş şekilde Escobar Coffee’den alınız ve kahvenizi demlemeden hemen önce içeceğiniz kadar öğütünüz. Eğer kahvenizi çok önceden öğütürseniz kahveye aromasını ve karakteristik özelliklerini veren bileşenlerin büyük bir miktarını kaybedersiniz. Eğer evde öğütücünüz yoksa Escobar Coffee’den az miktarda en taze şekilde alın ve hava almayacak şekilde muhafaza edin.
* Karmaşık görünse de kahve demlerken tartı kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Daha iyi sonuç için tahmini ölçüler kullanmak yerine aşağıda belirtilen ölçülere sadık kalınız.

French Press Boyut 3 Bardak 4 Bardak 8 Bardak
Kahve 17 gr. (2-2.5 yemek kaşığı) 27 gr. (3.5-4 yemek kaşığı) 54 gr. (7-8 yemek kaşığı)
Su 275ml 430ml 860ml

 

Adım Adım Demleme:

Adım 1: Suyu kaynayıncaya kadar su ısıtıcınızda ısıtın ve bir kaç dakika kadar bekleyin. Demleme için ideal su sıcaklığı 92-96 derece aralığındadır. Dolayısı ile kaynadıktan sonra 1-2 dakika beklemek suyun istenilen sıcaklığa düşmesini sağlayacaktır.

Adım 2: French Presin ¼ ‘ünü sıcak su ile doldurunuz, filtreyi sonuna kadar bastırınız ve 5-10 saniye bu şekilde bekleyiniz. Sonrasında filtreyi çıkartınız ve suyu boşaltınız.

Adım 3: Önceden çekilmiş kahve kullanıyorsanız 4. adıma geçiniz. Kahve çekirdeklerinin miktarını porsiyona göre tartıp, büyük seviyede öğütünüz. Referans için kahve öğütme kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Adım 4: Öğüttüğünüz kahveyi French Press’e dökünüz ve hafifçe sallayarak eşit şekilde French Press’in içine yayılmasını sağlayınız.

Adım 5: Zaman ölçerinizi başlatınız ve suyun yarısını French Press’e doldurunuz. Bu aşamaya ön demleme adı verilmektedir. Bu aşamada sıcak su kahve yatağınızın genişlemesine yardımcı olacak ve kahvenin içinde sıkışmış aromaları baloncuklar eşliğinde ortaya çıkaracaktır. Ayrıca su üzerinde kalın bir kahve tabakası (crust) oluşacaktır.

Adım 6: 30 saniye bekledikten sonra kaşık yardımıyla kahve tabakasını iyice karıştırınız.

Adım 7: Sonrasında suyun kalanını French Press’e doldurunuz ve filtreyi yerleştiriniz fakat bastırmayınız. Zaman ölçeriniz 4. Dakikayı gösterene kadar bekleyiniz.

Adım 8: Sonrasında filtreyi yavaşça bastırınız. Bastırdıktan 30-40 saniye sonra kahvenizi bardağa servis ediniz. Kahve French Press’te beklemeye devam ederse kahveniz acılaşmaya başlayacaktır.

4) Chemex ile Kahve Demleme Tekniği

Peter J. Schlumbohm tarafından icat edilen chemex kahve demleme methodu, kum saatini andıran görüntüsüyle oldukça dikkat çekici. Bu demleme yöntemi sürahinin içerisine kağıt filtre yerleştirilerek iri kahve tanelerinin sıcak su ile demlenmesi ile gerçekleşiyor.

Ön bilgi:

Demleme Zamanı: 4 dakika
Bardak: 2
250 Gramlık Escobar Coffee Paketi: 16 Bardak
Öğütme Seviyesi: Orta – büyük arası
Tadım Karakteristikleri: Hafif içim

Gerekli Ekipman:

* Chemex
* Escobar Coffee (miktar ölçek kılavuzunda belirtilmiştir)
* Chemex Filtre
* Su ısıtıcı
* Öğütücü (tavsiye edilen)
* Tartı (tavsiye edilen)
* Zaman Ölçer
* Bardak
* Su (miktar ölçek kılavuzunda belirtilmiştir artı durulama)

Demlemeden Önce:

* En iyi sonucu alabilmek için kahve çekirdeklerini öğütülmemiş şekilde Escobar Coffee’den alınız ve kahvenizi demlemeden hemen önce içeceğiniz kadar öğütünüz. Eğer kahvenizi çok önceden öğütürseniz kahveye aromasını ve karakteristik özelliklerini veren bileşenlerin büyük bir miktarını kaybedersiniz. Eğer evde öğütücünüz yoksa Escobar Coffee’den az miktarda en taze şekilde alın.

* Karmaşık görünse de kahve demlerken tartı kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Daha iyi sonuç için tahmini ölçüler kullanmak yerine aşağıda belirtilen ölçülere sadık kalınız.

* Kahve demlerken imkanınız varsa geleneksel su ısıtıcısı yerine kahve literatüründe kaz boynu (gooseneck) diye bilinen kettleları tercih ediniz.  Bu tarz kettlelar kahve demlerken suyun dökülme hızını ve suyu kahvenin neresine döktüğünüzü daha kolay kontrol edebilmenize yardımcı olacaktır.

Kahve 15g (2 yemek kaşığı) 30g (4 yemek kaşığı) 45g (6 yemek kaşığı)
Su 250ml 500ml 750ml

 

Adım Adım Demleme:

Adım 1: Suyu kaynayıncaya kadar su ısıtıcınızda ısıtın ve bir kaç dakika kadar bekleyin. Demleme için ideal su sıcaklığı 92-96 derece aralığındadır. Dolayısı ile kaynadıktan sonra 1-2 dakika beklemek suyun istenilen sıcaklığa düşmesini sağlayacaktır.

Adım 2: Chemex filtresini Chemex’in içerisine yerleştiriniz.

Adım 3: Sıcak su ile filtreyi durulayınız. Bu işlem filtrenin Chemex’e iyice yapışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kağıt filtre tadını ortadan kaldıracaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra Chemex’in içerisine akan suyu demlemeye başlamadan dökmeyi unutmayınız.

Adım 4: Önceden çekilmiş kahve kullanıyorsanız 5. adıma geçiniz. Kahve çekirdeklerinin miktarını porsiyona göre tartıp, orta-büyük arası öğütünüz. Referans için kahve öğütme kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Adım 5: Öğüttüğünüz kahveyi filtrenin içine dökünüz ve hafifçe sallayarak eşit şekilde filtrenin içine yayılmasını sağlayınız.

Adım 6: Zaman ölçerinizi başlatınız ve kahve miktarının iki katı kadar ortadan başlayacak şekilde saat yönünde dışa doğru halkalar çizerek yavaşça kahveleri ıslatınız ve 30 saniye kadar bekleyiniz. Bu aşamaya ön demleme adı verilmektedir. Bu aşamada sıcak su kahve yatağınızın genişlemesine yardımcı olacak ve kahvenin içinde sıkışmış aromaları baloncuklar eşliğinde ortaya çıkaracaktır.

Adım 7: 30 saniye bekledikten sonra yine ortadan dışa doğru halkalar çizerek su eklemeye devam ediniz. filtrenin köşelerine dökmemeye çalışınız. Çok köşeye dökülen su kahve yatağında kanal açarak iyice demlenmeden geçmesine neden olacaktır. Suyu dökerken Chemex’in üstüne geçmemesine özen gösteriniz, geçerse kenarlardan taşma yapacaktır. Tartınızın göstergesi ölçek kılavuzunda kullandığınız miktara ulaşınca durunuz.

Adım 8: Demlenme sona erinceye kadar bekleyiniz. Demleme süresi 4 dakika olmalıdır. Eğer,  toplam demleme süreniz 4 dakikanın oldukça üzerinde ise muhtemelen kahveniz çok ince öğütülmüş,  3 dakikanın altında ise muhtemelen kahveniz çok kalın öğütülmüş demektir. Bir sonraki demlemenizde ufak dokunuşlar yaparak 4 dakikada demlemeyi hedefleyiniz. Demleme sona erince filtreyi atarak Chemex’ten bardağa servis ediniz.

5) V60 ile Kahve Demleme Tekniği

Alman Melitta Bentz’in bulduğu altı delik bardak ile kahve demleme yönteminin günümüzdeki modern hali olan V60 yöntemi kahve demlemenin en basit yollarından biridir. Tek bir bardak ya da sürahi yapsanızda, doğru demlerseniz mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Üzerine kağıt filtre yerleştirilen altı delik bir kupanın içerisinden akan kahve damlacıklarının sürahiye dolması mantığıyla çalışıyor.

Ön bilgi:

Demleme Zamanı: 3 dakika
Bardak: 1
250 Gramlık Escobar Coffee Paketi: 16 Bardak
Öğütme Seviyesi: Orta / Kağıt Filtre
Tadım Karakteristikleri: Orta sertlikte içim

Gerekli Ekipman:

* V-60 Demlik
* Escobar Coffee (miktar ölçek kılavuzunda belirtilmiştir)
* V-60 Sürahi (tavsiye edilen)
* V-60 Kağıt Filtre
* Su ısıtıcı
* Öğütücü (tavsiye edilen)
* Tartı (tavsiye edilen)
* Zaman Ölçer
* Bardak
* Su (miktar ölçek kılavuzunda belirtilmiştir artı durulama)

Demlemeden Önce:

* En iyi sonucu alabilmek için kahve çekirdeklerini öğütülmemiş şekilde Escobar Coffee’den alınız ve kahvenizi demlemeden hemen önce içeceğiniz kadar öğütünüz. Eğer kahvenizi çok önceden öğütürseniz kahveye aromasını ve karakteristik özelliklerini veren bileşenlerin büyük bir miktarını kaybedersiniz. Eğer evde öğütücünüz yoksa Escobar Coffee’den az miktarda en taze şekilde alın ve hava almayacak şekilde muhafaza edin.
* Karmaşık görünse de kahve demlerken tartı kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Daha iyi sonuç için tahmini ölçüler kullanmak yerine aşağıda belirtilen ölçülere sadık kalınız.
* Kahve demlerken imkanınız varsa geleneksel su ısıtıcısı yerine kahve literatüründe kaz boynu (gooseneck) diye bilinen kettleları tercih ediniz.  Bu tarz kettlelar kahve demlerken suyun dökülme hızını ve suyu kahvenin neresine döktüğünüzü daha kolay kontrol edebilmenize yardımcı olacaktır.

Kahve 15 gr. (2 yemek kaşığı) 30 gr. (4 yemek kaşığı) 45 gr. (6 yemek kaşığı)
Su 250ml 500ml 750ml

 

Adım Adım Demleme:

Adım 1: Suyu kaynayıncaya kadar su ısıtıcınızda ısıtın ve bir kaç dakika kadar bekleyin. Demleme için ideal su sıcaklığı 92-96 derece aralığındadır. Dolayısı ile kaynadıktan sonra 1-2 dakika beklemek suyun istenilen sıcaklığa düşmesini sağlayacaktır.

Adım 2: Kağıt filtrenin tırtıklı kısmını (varsa) katlayarak V-60 demliğinin içerisine yerleştiriniz. Demliğinizi varsa V-60 sürahisinin üzerine veya yoksa bardağınızın üzerine yerleştiriniz.

Adım 3: Sıcak su ile kağıt filtreyi durulayınız. Bu işlem kağıt filtreyi demliğe iyice yapışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kağıt filtre tadını ortadan kaldıracaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra sürahiye veya bardağa akan suyu demlemeye başlamadan dökmeyi unutmayınız.

Adım 4: Önceden çekilmiş kahve kullanıyorsanız 5. adıma geçiniz. Kahve çekirdeklerinin miktarını porsiyona göre tartıp, orta seviyede öğütünüz. Referans için kahve öğütme kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Adım 5: Öğüttüğünüz kahveyi filtrenin içine dökünüz ve hafifçe sallayarak eşit şekilde filtrenin içerisine yayılmasını sağlayınız. Daha sonra demliğinizi sürahinin üzerine tekrardan yerleştiriniz.

Adım 6: Zaman ölçerinizi başlatınız ve kahve miktarının iki katı kadar ortadan başlayacak şekilde saat yönünde dışa doğru halkalar çizerek yavaşça kahveleri ıslatınız ve 30 saniye kadar bekleyiniz. Bu aşamaya ön demleme adı verilmektedir. Bu aşamada sıcak su kahve yatağınızın genişlemesine yardımcı olacak ve kahvenin içinde sıkışmış aromaları baloncuklar eşliğinde ortaya çıkaracaktır.

Adım 7: 30 saniye bekledikten sonra yine ortadan dışa doğru halkalar çizerek su eklemeye devam ediniz. filtrenin köşelerine dökmemeye çalışınız. Çok köşeye dökülen su kahve yatağında kanal açarak iyice demlenmeden geçmesine neden olacaktır. Tartınızın göstergesi ölçek kılavuzunda kullandığınız miktara ulaşınca durunuz.

Adım 8: Demlenme sona erinceye kadar bekleyiniz. Demleme süresi 3 dakika olmalıdır. Eğer,  toplam demleme süreniz 3 dakikanın oldukça üzerinde ise muhtemelen kahveniz çok ince öğütülmüş, 2 dakikanın altında ise muhtemelen kahveniz çok kalın öğütülmüş demektir. Bir sonraki demlemenizde ufak dokunuşlar yaparak 3 dakikada demlemeyi hedefleyiniz. Demleme sona erince demliği kaldırarak sürahiden bardağa servis ediniz.