Kahve Turizmi

Kahve sever misiniz? Peki daha önce kahve turizmini duymuş muydunuz? Son 10 yılda tüm dünyada yükselişe geçen kahve turizminin merkezinde olan ve çoğuna vizesiz girebileceğiniz ülkelerden ve bölgelerden bahsedeceğiz. Belki siz de kendi rotanızı oluşturup benzersiz bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz.

Addis Ababa, Etiyopya

Addis Ababa, Etiyopya

Addis Ababa, Etiyopya

Etiyopya kültür ve tarımının kalbinde kahve yatıyor. Doğal olarak bu ülke kahve kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Dünyada tüketilen Arabica türü kahvenin çok büyük bir kısmı Etiyopya’da üretiliyor. Etiyopya sadece büyük bir kahve ihracatçısı değil. Kendine özgü demleme kültürlerine de önem veriyorlar. Özellikle başkent Addis Ababa kahve çeşitliliği ve kültüründe önemli bir yere sahip. Burada yüzlerce çeşit kahve sunan kafelerde yeni tatlar deneyebilirsiniz. Yerel halkın evlerinde özel kahve seremonileri yaptığı biliniyor. Belki sizde bunlardan birine davet edilebilirsiniz.

São Paulo, Brezilya

São Paulo, Brezilya

São Paulo, Brezilya

Brezilya 1700’lerden beri dünyanın en büyük kahve üreticisi. Kahve Brezilya kültürünün ayrılmaz bir parçası. Bu kültürün kalbinde ise Sao Paulo yer alıyor. Şehirde birbirinden farklı 25 bin kahve dükkanı ve kafe bulunuyor. Cafezhino (aşırı sıcak ve şekerli bir kahve) ve café com leite (sıcak sütle hazırlanmış double espresso) denemenizi öneririz.

Hanoi, Vietnam

Hanoi, Vietnam

Hanoi, Vietnam

Vietnam da büyük kahve üreticilerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Kahve tarımı Vietnam’da ilk olarak 19. yüzyılda, Fransız misyonerlerinin Bourbon adasından getirdikleri Arabica ağaçlarını Tonkin civarında yetiştirmesiyle başladı. Ülkenin güney tarafında genellikle robusta kahvesi üretilir. Vietnam kahvesi az asidik ve dengeli tat dağılımına sahiptir. Hanoi, yumurtalı kahve ve Hindistan cevizli kahvesiyle ünlüdür.

Viyana, Avusturya

Viyana, Avusturya

Viyana, Avusturya

Kahve Viyana kültüründe o kadar önemli bir yere sahiptir ki, şehirdeki kahve dükkanları 2011 yılında UNESCO Maddi Olmayan Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Klasik espresso, sıcak süt ve kremadan yapılan Melange kahvesi denemeye değer. Bu arada 2018 Mercer Yaşanabilir Şehirler Endeksine göre, Viyana’nın dünyanın en yaşanabilir şehri seçildiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Diğer Kahve Üreticileri

Özel olarak yer ayırmadığımız ama gittiğinizde farklı ve lezzetli tatlar bulabileceğiniz diğer ülkeleri de sıralıyoruz: Ekvador, Venezuella, Tayland, Peru, Panama, Meksika, Endonezya, Kosta Rika, El Salvador, Çin, Malezya, Nijerya, Paraguay, Yemen, Sri Lanka, Trinidad ve Tobago. Bu ülkelerin çoğuna vizesiz gidebileceğinizi unutmayın

Bonus: İstanbul, Türkiye

Listedeki diğer ülkelerden biraz daha farklı olarak Türkiye’de kahve tarımı yapılmıyor. Ama bunu ülkenin dört bir yanındaki kahve dükkânlarına ve kafelere bakarak söylemek zor. Kahve içmek, Türk halkının günlük rutininin bir parçasıdır. Türk usulüne göre demlenen Türk kahvesi, sert ve lezzetli tadıyla deneyimleyenleri büyülüyor. İstanbul’da adım başı karşınıza çıkacak kafelerde, Türk kahvesi ve diğer global lezzetleri deneyebilirsiniz.