Sabahları iyi bir fincan kahve, gününüzün ruh halini ayarlayabilir. Günlük kahve ihtiyacınız için yeterli deneyime ya da zamana sahip olmayabilirsiniz. Aynı şekilde dışarıda kaliteli kahve içmek bir süre sonra maliyetli olmaya başlayacaktır.

1kahve.com olarak aşağıda yer verdiğimiz teknikler sayesinde kaliteli bir kahvenin nasıl yapıldığını öğrenebileceksiniz. Evinizde bile olsanız en kaliteli kahveyi içebileceksiniz.

Kaliteli Kahve Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Aslında genel olarak kahve yapımının 3 temel yöntemi vardır. Uzun süredir göze çarpan favori yöntemlerden biri bir kahve makinesi kullanmaktır. Ancak evdeki dökme kahve, gittikçe daha popüler hale gelmektedir ve Fransız Press de kolay bir favoridir. Bu yöntemden ikisi ile nasıl kahve yapılacağını aşağıda daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Genel bir kural olarak, 8-ons’luk bir kahve kupası için yaklaşık 15 gram öğütülmüş kahve önerilir. Dört fincan kahve için yaklaşık 60 gram öğütülmüş kahve kullanmanız gerekebilir.

Dökme Yöntemiyle Kaliteli Kahve Yapmak

Muhtemelen lezzetli, aromatik ve karmaşık bir fincan kahve için en iyi yöntem, dökme yöntemidir.

 1. Önce su ısıtıcısında kaynatın.
 2. Bütün çekirdek kullanılıyorsa, çekirdekleri sofra tuzuna benzer şekilde öğütmeniz gerekir.
 3. Bu arada, bardağa bir filtre koyun ve sıcak su ile durulayın. Bu, filtre üzerindeki kağıt artığı çıkarır ve kupa bardağınızı ısıtarak kahvenizi daha uzun süre sıcak tutar. Bardağı sıcak su ile duruladıktan sonra içindeki suyu bışaltın.
 4. Yüzeyin düz olduğundan emin olmak için filtreye zemin ekleyin. Su, 95 – 96 ° C arasında olduğunda (su kaynadıktan sonra altını kapatıp 1 dakika beklerseniz bu sıcaklığı elde etmiş olursunuz), yavaşça ve sabit bir şekilde, tamamen ortada başlayarak ve dışarıya doğru yavaşça kahveyi doyuracak şekilde yeterli su dökün. Kahve damlamaya başlamadan önce su dökmeyi bırakmalısınız.
 5. Yavaşça kalan suyunu dökün, suyu damlatıcıya yarım ve dörtte üç arasında dolu tutun. Bu 3 ila 4 dakika sürmelidir. Filtreyi dikkatlice çıkarın, ardından servis yapın ve keyfini çıkarın.

Fransız Press Yöntemiyle Kaliteli Kahve Yapmak

Genelde Avrupa tarzı kahve yapımı olarak da bilinmektedir.

 • Önce su ısıtıcısında suyunuzu kaynatın.
 • Bütün çekirdek kullanıyorsanız, çekirdekleri ekmek kırıntılarına benzer bir kıvama getirin (dökülmesini istediğinizden daha kaba). Çekirdeklerin doz haline gelmesini önleyin kırıntılar aynı boyutlarda ve düzgün olmalıdır.
 • Elde ettiğiniz çekirdekleri Fransız Press makinesine ekleyin.
 • Su 95 – 96 ° C arasında olduğunda, onu Fransız Press makinesine ekleyin ve kuvvetlice karıştırın. Yaklaşık 4 dakika kaynatın, daha sonra yavaşça kahve makinesinden ayırarak, baskıya daldırın.
 • Servis yapın ve keyfini çıkarın.
 • Not: Eğer hemen kahve içmeyi planlamıyorsanız, kahveyi makine içinde bırakmayın çünkü tadı acılaşmaya başlar. Bunun yerine kahveyi termos şeklindeki bir bardağa koyabilirsiniz.

En İyi Kahve Yapmanın İpuçları

1. İpucu: Taze Kahve Çekirdeği Almalısınız

Daha iyi bir kahve deneyimi yaşamak için bilmeniz gereken ilk kural şudur: Kahve kavrulduktan sonraki günlerde kullanıldığında daha iyi sonuç verecektir. Yerel bir kavurucudan satın almak (ya da kendi başınıza kavurmak), en taze çekirdekleri elde etmenin en kısa yoludur. Eğer marketlerden ya da kahve satan yerlerden kavrulmuş kahve alacaksanız vakumlu torbalarda olanları almalısınız.

2. İpucu: Kahve Çekirdeklerini Taze Tutun

Açılmış kahve çekirdeklerini daima hava geçirmez bir kapta saklayın. Cam konserve kavanozları veya kauçuk conta sızdırmazları olan seramik depolama manşonları iyi seçimlerdir. Asla kapağını açıkta bırakmayın. Çünkü kavrulmuş kahve çekirdekler gözeneklidir ve kolayca nemi ve yiyecek kokularını içine alabilir. Kahve uzmanları çok uzun süre kullanılacak kadar kavrulmuş kahve alamamız konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Hergün kahve tüketiyorsanız bir seferde 5-6 gün yetecek kadar kahve almanızı önermektedir. Ayrıca kahve çekirdeklerinizi aşırı sıcak ya da çok soğuk ortamlarda tutmayın. Oda sıcaklığı kahve çekirdekleri için en uygunudur.

3. İpucu: İyi Kahve Seçin

Tercihinize göre Robusta ya da Arabica kahve çeşitlerini seçmenizde özgürsünüz. Arabica çekirdekleri, yumuşak içimlidir, damakta genelde meyve aromalı bir tat bırakırlar. Robusta çekirdekleri, sert ve yoğun, damakta genelde topraksı tat bırakan çekirdeklerdir. Tercih meselesi olsa da aslında Arabica kahveleri daha iyidir. Ancak bu sizi yanıltmasın. Kahvenin kalitesini sadece kahve çekirdeği türü belirlemez. Bunun yetiştiği ortam da bir o kadar önemlidir. Mükemmel kahve yapmak için aslında aldığınız kahve ve / veya kahve çekirdeklerinin ince ayrıntılarına bakmak daha iyi bir seçim yapmanıza olanak sağlar.

4. İpucu: Kendi Kahvenizi Öğütmeye Çalışın

Kahve, öğütme işleminden hemen sonra kaliteyi kaybetmeye başlar. En lezzetli kahveler, demleme işleminden hemen önce doğrudan çekirdekten yapılır. Kahve bilenler pahalı çapak öğütücülerinde (örn., Solis, Zassenhaus, Rancilio) öğütmeyi tercih ederler, ancak uygun fiyatlı elektrikli “kepekli” öğütücüler (örn. Braun, Bodum) özellikle öğütme yapacağınız sallama işlemine göre küçük parçalar ya da toz haline getirme işlemini yapabilir.

5. İpucu: Temiz ve Kaliteli Su Kullanmak

Çok net bir bilgi Türkiye’de ki suların çoğu kireçlidir. Bu nedenle mükemmel kahve yapmak için daha çok hazır su almanızı öneririm. Bunun yanında su içinde bulunan klor ve tatlandırıcılar yüzünden musluk suyuyla yapacağınız kahveler, size gerçekten çok iyi bir kahve gibi gelmeyebilir. Ciddi kahve severler musluklarında şişelenmiş kaynak suyu veya aktif kömür / karbon filtreleri kullanırlar. Not:Yumuşatılmış veya damıtılmış su korkunç kahve yapar – iyi suda bulunan mineraller önemlidir.

6. İpucu: Ucuz Filtrelerden Kaçının

Uzmanlara göre, ucuz fiyatlı kağıt kahve filtreleri, düşük kalitede kahve verir. “Oksijenle ağartılmış” veya “dioksin içermeyen” kağıt filtrelere bakın (ör. Filtropa, Melitta). Alternatif olarak, uzun ömürlü altın kaplama bir filtreye yatırım yapmak isteyebilirsiniz (örneğin, SwissGold). Bunlar maksimum lezzet sağlamak için tanınır, ancak kahve çok ince öğütülürse tortulaşabilir.

7. İpucu: Kahve ve Su Oranında Dikkatli Olun

En iyi kahveyi yapabilmek için hazırlayacağınız kahvenin suyu ve çekirdeği doğru orantıda olmaksı gerekir. genel olarak bildiğimiz normal ölçülerdeki kupa bardak için ayarlanması gereken kahve miktarı 2 silme kahve kaşığı olmalıdır. Ancak aldığınız kahve tozu veya kahve çekirdeğine göre bu oran değişebilir. Bu nedenle kendiniz için en iyi kahveyi ve kahve aromasını tutturmak için bir kaç deneme yapmanız gerekebilir. Çünkü kahve oranını tutturmak istediğiniz tad, kahve türü gibi kriterlere de bağlı olacaktır.

8. İpucu: Suyun Sıcaklığını Kontrol Ediniz

Çok sıcak olan su, kahvenin içindeki bileşikleri hoş değil acı hale getirir. Uygun demleme sıcaklığı 93 ° C veya tam kaynamadan yaklaşık 45 saniye öncedir. Bunun yerine su tam kaynadıktan sonra ortalama 1 dakika bekletirseniz bu sıcaklığa inecektir. (En iyi kahve makineleri otomatik olarak bunu düzenler.) Demlendikten sonra, kahvenin en iyi lezzetlerini uzun süre muhafaza etmesini beklemeyin. Bir ısınma platformunda tekrar ısıtılması, kaynatılması veya uzun süre bekletilmesi en iyi kahve tadını bile kötüleştirecektir.

9. İpucu: Kahve Ekipmanlarınızı Temiz Tutun

Herhangi bir yağlı birikimi temizlemek için birkaç haftada bir saklama kaplarını ve öğütücüleri temizleyin. En az ayda bir, herhangi bir mineral birikimini temizlemek için kahve makinenizde güçlü bir sirke veya özel kahve ekipmanı temizleyici (örn. Urnex) solüsyonu kullanın. Yeniden kullanmadan önce iyice durulayın.