• Hazır Kahve Nedir?
  • Öğütülmüş Kahve Nedir?
  • Hazır Kahve ve Öğütülmüş Kahve Arasındaki Farklar

Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Her köşe dükkanında popüler ve mevcut olmanın dışında, içecek bir grup avantaj sunuyor. Kalori sayısının düşük olması, diyet korkusu olmadan aromalı içeceklerin tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda vücudun bilişsel işlevlere ve beyin uyanıklığına yardımcı olur.

Antioksidanların varlığı onu daha da faydalı hale getirir. Kullanım açısından, hazır kahve, hazırlık süreci çok az olduğundan yiyecek ve diğer içeceklere iyi bir alternatiftir. Bununla birlikte, aroma, öğütülmüş kahveninki kadar güçlü değildir. İki formülasyonu ayırt etmek için kullanılan temeller, kullanılan çekirdeklerin türü ve işlemek için kullanılan becerilerdir.

Hazır Kahve Nedir?

Hazır kahve bazen çözünür kahve olarak ifade edilir. Bu içecek, tüketici için tüm süreci basit hale getirmek için işlenmiş kahve çekirdeklerinden oluşan bir üründür. Hazır kahvenin tadını çıkarmak için yapmanız gereken tek şey bir bardağa koyup biraz su ekleyip karıştırmaktır.

İçecek, şekerle karıştırılmış suya daha fazla miktarda hazır kahve ekleyerek ve kalın bir karışım oluşturarak yapılabilir ve süt gibi diğer içeceklerle birlikte kullanılabilir. Üretim söz konusu olduğunda, hazır kahve yanma silindirlerinde aynı kavurma işleminden geçer. Bununla birlikte, hazır kahvenin özünü elde etmek için, kahve çekirdeklerinden çözünür ve uçucu içerik olarak özütlenir. Konsantrasyon, dondurarak buharlaştırma işlemleriyle daha güçlü hale gelir.

Öğütülmüş Kahve Nedir?

Çekilmiş kahve, herhangi bir endüstriyel işlemden geçmeden topraklanmış bir kahve çekirdeğidir. Çoğu kahve fanatiği öğütülmüş kahveyi anlık olarak tercih etse de, tazeliği havada bırakıldığında uzun süre dayanmaz ve kahve özünü ve tadını kaybedebilir. Hazırlama işlemi sadece su ekleyip karıştırdığınız hazır kahve kadar kolay değildir. Taze çekilmiş kahve yapmak, içeceği hazırlamak için özel ekipman gerektiren bir sanattır.

Bugün piyasada, işleme süresini kısaltan birçok kullanışlı ekipman var. Ancak bu, kahve demleme işleminin saniyeler içinde yapılabileceğinden fazla kahve işleyemez. Öğütülmüş kahvenin ek bir avantajı, esansiyel yağlarının çoğunun, içeceğin daha zengin bir aroma vermesi nedeniyle kafein içeriğinin çok daha yüksek olmasıdır. Pazarda, öğütülmüş kahve, hazır kahveden biraz daha pahalıdır.

Hazır Kahve ve Öğütülmüş Kahve Arasındaki Farklar

Zaman ve Sadelik: Hazır kahve yapmak oldukça kısa sürmektedir. İhtiyacınız olan kahveyi hazırlamanız için bir roket bilimi yok, bir fincanda biraz kahve tozu var, o zaman ona sıcak veya soğuk su ekleyebilir ve hareket halindeyken içebilirsiniz. Bu öğütülmüş kahve hazırlamak için dakikaları olmayan meşgul insanlar için idealdir. Öğütülmüş kahveye gelince, içeceği hazırlamak için özel ekipmanı kullanmak zorunda olduğunuzdan zaman alır.

Tad ve Aroma: Çekilmiş kahve, tüm esansiyel yağları ve kimyasal bileşimleri sağlam olduğundan daha iyi lezzet çeşidine sahip olma eğilimindedir. Hazır kahve, içinden geçmek zorunda olduğu işlem zincirinden dolayı bazı lezzetleri ve aromayı kaybeder. Çekilmiş kahvenin taze kahve tadı, kahve tutkunlarının övünmesi gibi jenerik bir tada sahip olmanın daha hoş olmasını da sağlar.

Hazırlama: Öğütülmüş kahve, enerji ve zaman açısından biraz özveri gerektirir. Aynı zamanda içeceği oluşturmak için özel ekipman kullanımını gerektirir. Filtre, kahve makinesi, moka tencere vb. Gerektirir. Diğer taraftan hazır kahve hazırlama çok az ekipman gerektirir. (kaşık ve bardak yeterlidir)

Maliyet: Hazır kahve öğütülmüş kahveden biraz daha ucuzdur. Bununla birlikte, kahve meraklıları, yüksek kafein içeriği ve lezzetine bağlı olarak genellikle daha pahalı olan öğütülmüş kahve seçeneğini tercih ederler.

Dayanıklılık: Öğütülmüş kahve, hazır kahve ile karşılaştırıldığında daha kısa bir raf ömrüne sahiptir. Çekilmiş kahve, gücünü kaybetmesini önlemek için hava geçirmez kaplarda saklanmalıdır. Hazır kahve daha uzun bir raf ömrüne sahiptir ve kaplar kuru ve temiz olduğu sürece belirli bir depolama gereksinimi yoktur.

Atık: Evde kahve hazırlamak söz konusu olduğunda, hazır kahve herhangi bir yan ürün üretmez. Bununla birlikte, öğütülmüş kahve hazırlama işlemi, sonradan atılması gereken bazı yan ürünleri (kahve telvesi) açığa çıkarır.

Kafein: Öğütülmüş kahve, hazır kahveden daha fazla kafein içerir. Bunun nedeni, hazır kahvenin üretim sürecindeki bazı konsantrasyonlarını kaybetmesidir.