Yeşil kahve çekirdeği sıcak iklimlerde yetişir. Son zamanlarda zayıflama ile ilgili popüler olan besinlerden biridir. Zayıflamanın yanı sıra vücuda çeşitli vitamin ve minerallerin girişini de sağlar.

Yeşil kahvenin pişirilme yöntemi siyah kahveye kıyasla daha farklıdır. İlk önce yeşil kahvenin üzerindeki tanelerin öğütülmesi gerekmektedir. Daha sonra öğütülen yeşil kahve tıpkı Türk kahvesi gibi sıcak suda ve kısık ateşte kaynatılarak hazırlanır. İçerisinde bulunan kafein sebebi ile çok fazla tüketilmemelidir. Aksi takdirde kalp çarpıntısı, tansiyon gibi problemler oluşturabilir.

Yeşil kahve karaciğerde depolanmış şekerin kana karışmasını yavaşlatır. Kandaki şeker fazla yükselmediği zaman vücut enerjiye ihtiyaç duyar. Vücut ihtiyaç duyduğu bu enerjiyi yağ parçalayarak karşılar. Bu yönüyle kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca yeşil kahve içerisinde bulunan klorojenik asit yağ yakma özelliğine sahip olduğu için de zayıflamaya yardımcı olur.

Yeşil kahve ham ve kavrulmamıştır. Siyah kahve ise kavrulduğu için vitamin, antioksidan ve mineral kaybına uğrar. Bu sebeple yeşil kahve siyah kahveye göre daha sağlıklıdır. Vücuda pek çok faydası mevcuttur.

  • Beyin aktivitesini arttırır.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Hazımsızlığı giderir.
  • Yorgunluğa iyi gelir.
  • Konsantrasyonu artırır.
  • İştahı azaltır.
  • Vitamin, mineral ve antioksidan bakımdan zengindir.
  • Tokluk hissi verir.

Yeşil kahvenin içerisindeki kafein oranı kavrulma derecesi ile doğru orantılıdır. Bu sebeple yeşil kahvenin az kavrulması içerisindeki kafein oranının da az olduğunu gösterir.

Sağlıklı bireyler günde 2 ya da 3 fincan tüketebilirler. Fakat kalp ritim bozukluğu, tansiyon, hızlı heyecanlanma gibi sağlık problemi olanlar 1 ya da 2 fincan tüketmesi yeterli olacaktır.

Yeşil kahve siyah kahveye göre kokusu ve rengi farklıdır. Bu sebeple yeşil kahveyi tüketirken içerisine miktarı fazla olmamak şartı ile şeker ya da bal eklenebilir. Eğer şeker ilave edilirse kalori miktarı artacaktır. Bu nedenle bal katılarak daha sağlıklı ve lezzetli tatlar elde edilebilir. Şeker hastaları yeşil çay tüketirken şeker ya da bal yerine tatlandırıcı kullanmalıdırlar. Tüm besinlerin tüketiminde olduğu gibi yeşil kahveyi de tüketmeden önce tıp uzmanlarına başvurmak da fayda vardır.